کلیات بازی کلاغ پر:

بازی کلاغ‌ پر یه بازی سرعت عملی و استنتاجیه که یه جورایی برگرفته از بازی قدیمی کلاغ‌پر هست. حتما پدرا و مادرا کلی خاطره خوش از اون بازی دارن … اما مدل زی‌بازی کلاغ‌پر چجوریه؟ … این بازی سه‌تا تاس و کلی کارت داره … هر بار تاس‌ها رو با هم می‌ریزیم و با توجه به کارتی که رو شده باید تشخیص بدیم اون حیوونی که روی کارت هست، می‌پره یا نمی‌پره … اول بیاین با تاس‌های این بازی آشنا بشیم:

 

تاس‌ عامل:

این تاس شامل 6 تا تصویره که 3تاشون عامل پریدن و 3تاشون عامل نپریدن هستن.

دوتا از این مدل تاس تو بازی هست که کاملا شبیه هم هستند

عکس اول عوامل پریدن و نپریدن بازی رومیزی کلاغ پر زی بازی

تاس ابزار:

این تاس، شامل 6 تا ابزار هست که می‌تونن روی عوامل پریدن یا نپریدن تاثیر بذارن … (حالا چه این عوامل روی تاس‌ها باشند و یا چه روی کارت‌ها)

نکته: کبریت فقط بال‌های اضافی را می‌سوزاند و با بال‌های طبیعی خود حیوان کاری ندارد.

عکس دوم ابزار های پریدن و نپریدن بازی رومیزی کلاغ پر زی بازی

کارت‌ها:

سه نوع کارت در بازی وجود دارد:

ساده: این کارت‌ها فقط شامل تصویر یک حیوان است.

مثلا

در این کارت فقط یک حیوان وجود دارد یعنی لک لک

عکس سوم مثال لک لک بازی رومیزی کلاغ پر زی بازی

متوسط: این کارت‌ها شامل تصویر یک حیوان و یک عامل است. (عامل پریدن یا نپریدن)

مثلا

در این کارت یک عامل پریدن وجود دارد یعنی پَر

عکس چهارم مثال اسب بازی رومیزی کلاغ پر زی بازی

سخت: این کارت‌ها شامل تصویر یک حیوان و دو عامل است. (عامل‌های پریدن یا نپریدن)

مثلا

در این کارت یک عامل پریدن (بادکنک) و یک عامل نپریدن (قفس) وجود دارد.

عکس پنجم مثال جغد بازی رومیزی کلاغ پر زی بازی

روند بازی کلاغ پر:

توی هر دور بازی، مجری 3تا تاس رو باهم می‌ریزه و بعدش یک کارت رو میشه و ما باید بر اساس قوانین بازی و جمع‌بندی کارت‌ها و تاس‌ها نتیجه بگیریم که آیا اون حیوان توی کارت می‌پره یا نمی‌پره …

برای رسیدن به نتیجه، اول لازمه که تغییرات تاسِ ابزار رو روی تاس‌ها و کارت اعمال کنیم و بعدش تعداد عوامل پریدن و عوامل نپریدن رو بشماریم. در نهایت هر کدوم از عوامل که بیشتر بود نتیجه رو مشخص می‌کنه یعنی اگه عوامل پریدن بیشتر بودن پس جواب می‌شه «می‌پره» و اگه عوامل نپریدن بیشتر بودن جواب می‌شه «نمی‌پره» …

 

مثال کارت ساده:

عکس ششم مثال تاس ها و فیل بازی رومیزی کلاغ پر زی بازی

اول تاسِ ابزار رو نگاه می‌کنیم می‌بینیم که انبر اومده، پس همه زنجیرها از بین می‌رن، روی کارت که زنجیری نداریم پس فقط زنجیری که روی تاسِ عامل هست از بین می‌ره. حالا باید ببینیم عوامل پریدن بیشتر هستن یا عوامل نپریدن … چون کارت ساده هست هیچ عاملی روی اون نیست پس حالا نگاه می‌کنیم به اون یکی تاسِ عامل که روش یه جت‌پکِ روشن هست. پس «می‌پَره»

 

مثال کارت متوسط:

عکس هفتم مثال تاس ها و لک لک بازی رومیزی کلاغ پر زی بازی

اول تاسِ ابزار رو نگاه می‌کنیم می‌بینیم که سوزن اومده، پس همه بادکنک‌ها رو می‌ترکونه، یه بادکنک روی کارت داریم و یکی هم روی تاس که هر دوتاشون می‌ترکن. حالا باید ببینیم عوامل پریدن بیشتر هستن یا عوامل نپریدن … تنها عاملی که مونده قفسی هست (عامل نپریدن) که روی تاسِ عامله، پس «نمی‌پَره»

 

مثال کارت سخت:

عکس هشتم مثال تاس ها و کرگدن بازی رومیزی کلاغ پر زی بازی

اول تاسِ ابزار رو نگاه می‌کنیم می‌بینیم که علامت معکوس اومده، پس فعلا باهاش کاری نداریم و در آخر باید نتیجه‌ای رو که می‌گیریم برعکسش کنیم … حالا باید ببینیم عوامل پریدن بیشتر هستن یا عوامل نپریدن … روی کارت یه پَر داریم که عامل پریدنه و روی تاس‌ها هم دوتا جت‌پکِ روشن داریم که عامل پریدن هستن پس در مجموع سه تا عامل پریدن داریم، از طرف دیگه روی کارت یه زنجیر داریم که تنها عامل نپریدن هست. پس در نهایت سه عامل پریدن در مقابل یک عامل نپریدن، به این نتیجه می‌رسیم که می‌پره، ولی به خاطر اون علامت معکوس، جواب میشه: «نمی‌پَره»

نکته: هر وقت تعداد عوامل پریدن با تعداد عوامل نپریدن در مجموع تاس‌ها و کارت یکسان بود اون وقت می‌ریم سراغ حیوان روی کارت و باید ببینیم که خود حیوان اصلا قابلیت پریدن داره یا نه …

عکس نهم مثال تاس ها و فیل بازی رومیزی کلاغ پر زی بازی

اول تاسِ ابزار رو نگاه می‌کنیم می‌بینیم که دکمه روشن و خاموش اومده، پس جت‌پکِ خاموشِ روی تاس، روشن می‌شه و اون یکی جت‌پکِ روشنی که روی تاس هست، خاموش می‌شه. حالا باید ببینیم عوامل پریدن بیشتر هستن یا عوامل نپریدن … روی کارت یه بادکنک داریم که عامل پریدنه و روی تاس‌ها هم یه دونه جت‌پکِ روشن داریم که عامل پریدن هست، پس در مجموع دو تا عامل پریدن داریم، از طرف دیگه روی کارت یه قفس داریم که عامل نپریدن هست و روی تاس‌ها هم یه جت‌پکِ خاموش داریم که عامل نپریدنه. پس در نهایت دو عامل پریدن داریم و دو عامل نپریدن، اینجور مواقع نگاه می‌کنیم به خود حیوون ببینیم توانایی پریدن داره یا نه؟ … حیوون روی کارت، یه فیل هست و فیل هم که توانایی پریدن نداره، پس «نمی‌پَره»

فواید بازی کلاغ پر

بازی کردن کلاغ پر غیر از لذت بخش بودن و حس خوب بازی و رقابتی که می‌ده، می تونه توی ارتقای این ویژگی‌ها هم نقش داشته باشه:
  • افزایش دقت و تمرکز

  • تقویت مهارت عکس‌العمل،

  • تقویت تفکر منطقی

  • تقویت مهارت استنتاج    

 
شما می‌تونین با ثبت‌نام در تلویزیون ‌زی‌بازی این بازی جذاب و دوست داشتنی رو بازی کنین و حسابی ازش لذت ببرین.

بازی رومیزی کلاغ پر

توی بازی رومیزی کلاغ‌پر، سه تا تاس و کلی کارت با حال هست با یه دستگاه امتیازشمار مکانیکی و 4 تا ستاره پلاستیکی بزرگ و کوچیک به رنگ‌های آبی و قرمز … قوانین بازی مشابه مدل زی‌بازی هست، با این فرق که اگه به این نتیجه رسیدین که جواب «می‌پره» هست باید سریع‌تر از بقیه بازیکنا ستاره آبی رو از روی میز بقاپید و اگه به این نتیجه رسیدید که جواب «نمی‌پره» هست باید سریع‌تر از بقیه بازیکنا ستاره قرمز رو از روی میز بقاپید … حواستون باشه اگه ستاره بزرگ رو بتونین بقاپین 2 امتیاز و اگه ستاره کوچیک رو بقاپین 1 امتیاز گیرتون میاد …

حسابی تمرکز کنید و حواستون رو جمع کنید چون اگه اشتباهی یکی از ستاره‌ها رو بردارید امتیاز منفی داره …    

این یه بازی خارجیه که توسط گروه نهالک با تغییراتی به فارسی ترجمه شده است. شما می‌تونین این بازی جذاب رو از اینجا بخرین و داشته باشین.